Sağlıklı Beslenerek Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltın!

0
184

Sağlıklı Beslenerek Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltın!

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Her geçen gün Dünya’da sigara içenlerin sayısı artmakta ve sigaraya bağlı gelişen hastalıklardan ölenleri sayısı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Ülkemizde de bu durum maalesef ki oldukça benzer bir haldedir. Türkiye en son güncellenen listelere göre Dünya’da en fazla sigara içilen ülkeler arasında maalesef ilk 10’da yer alıyor ve ülkemizde neredeyse her 100 kişiden 50-60’ı sigara kullanıcısı durumunda yer alıyor. Ayrıca; sigara, sadece içeni değil, zehirli dumanı ile toplumu da etkilemekte ve toplum sağlığını da bozmaktadır.

Biz de bu yazımızda ister bir sigara kullanıcısı olun, ister pasif içici olun sigaranın zararlı etkilerini azaltabileceğiniz beslenme önerileri hazırladık. Sigara kullananların ve sigara dumanına maruz kalanların, zararlı etkileri ortadan kaldırmak için muhakkak uygulaması gereken bu öneriler, sağlığınızı korumanız için önemli bir etken olacaktır.

Sigara Kullanımı…

Sigara bağımlılığı ve pasif içicilik, vücutta hücrelerin hasar görmesine ve hücre ölümüne neden olan serbest radikalleri oluşturmaktadır. Bu serbest radikaller, vücutta doku hasarına, hücre yaşlanmasına ve hücre ölümüne kadar giden zarar süreçlerine sebep olmaktadır. Kanda antioksidanların düşük olması; yaşlanma sürecini hızlandırdığı gibi şeker, kalp, kanser gibi birçok kronik hastalığın ortaya çıkışına da sebep olabilmekte veya çıkışını kolaylaştırmaktadır.

Bunların yanı sıra; sigara içerisinde bulunan 4 binden fazla kimyasal maddenin etkisi ile kanın oksijen taşıma kapasitesi azalmakta ve akciğerlerde de hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca; yapılan birçok araştırma sonucu sigaranın iştah azalttığı ve düzensiz beslenmeye yatkın olduğu ortaya çıkmıştır. Şöyle ki; sigara içen kişilerde iştahın daha az olduğu ve sık öğün atladıkları, sigarayla beraber tüketilen çay ve kahve gibi uyarıcı maddeler içeren sıvıları daha fala tükettikleri görülmüştür. Bu yüzden düzenli ve sağlıklı beslenme sigaranın zararlarına karşı oldukça önemli bir faktördür.

Sigaranın Zararlı Etkilerine Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Sigara dumanın solunduğu zaman pek çok oksidan madde vücuda alınmaktadır. Bu durum aktif kullanıcılar için de pasif kullanıcılar için de aynıdır. Bu oksidanlar serbest radikal oluşumunu ve lipit peroksidasyonunu arttırmaktadır. Dolayısıyla sigara dumanı teneffüs eden kişilerin antioksidan özellikle gıdalar kullanması önemlidir. Ayrıca; C vitamini ile karoten içeren zengin sebze ve meyveleri daha fazla tüketmeleri gereklidir. Bu sebeple; sigaranın zararlı etkilerine karşı bol miktarda, kivi, limon, domates, kuşburnu, kayısı, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerin tümü kullanılmalıdır. Bu sayede sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

Başka Neler Yapılabilir?

  • Düzenli spor yapmak hem oksidanların atılması hem de sağlık açısından önemlidir.
  • Yüksek kalorili besinler yerine haşlanmış veya çiğ sebze ve bol mevsim meyvesi tercih edin.
  • Bol su tüketin.
  • Kafeinli içeceklerden uzak durun.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here