Sporda Sıvı Tüketiminin Önemi

0
143

Sporda Sıvı Tüketiminin Önemi

             Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Su insanoğlunun en temel ihtiyacıdır. İnsan Yemek yemeden birkaç hafta yaşayabilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilmektedir.  Hidrasyon ise; vücut organizması için gerekli su ve elektrolitlerin performansınızı sürekli olarak destekleyebileceği şekilde belirli düzeyde tutulması anlamına gelmektedir.

Hidrasyon ve Dehidrasyon…

Sporcular ve egzersiz yapanlar için hidrasyon oldukça önemlidir. Çünkü vücudumuzdaki sıvı ve elektrolitler egzersiz yaparken terleme ile dışarı atılmaktadır. Terleme ile dışarı atılan bu temel ihtiyaçlar yerine konmadığı takdirde ölümcül bir tehlikeye dönüşmektedir. Hidrasyonun sağlanması için temel gereksinim vücuttan çıkan su ile yerine alınan su miktarlarının eşit olmasıdır.

Dehidrasyon ise; sporcular ve egzersiz yapanlarda sıklıkla görülen aşırı sıvı kaybına bağlı sağlık sorunudur. Aşırı su kaybı veya vücuttaki sıvı miktarının azalması anlamına gelmektedir. Vücutta oluşan sıvı kaybının yerine konulmaması veya yeterli düzeyde olmaması hem performansı etkilemektedir hem de ciddi düzeyde sağlık problemleri oluşturmaktadır.

Ayrıca bilinmelidir ki; aşırı sıvı kaybı performansı önemli ölçüde düşürdüğü gibi sporcularda antrenman esnasında yaşamı tehdit eden sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması risklerini de arttırmaktadır.

Sporda Sıvı Tüketimi…

Ortalama 1 saatlik tempolu bir egzersiz sırasında vücuttan yarım litre sıvı ter ile dışarı atılmaktadır. Kaybedilen bu sıvının anında yerine konması herhangi bir sağlık problemini tetiklememesi açısından önemlidir. Özellikle sıcak ve nemli havalarda artan dehidrasyon, çok ciddi sağlık risklerini ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple, antrenman öncesinde, esnasında ve sonrasında hidrasyon düzeyinin korunması için düzenli su içilmelidir.

Egzersizden önce ve sonra tercih edilen sıcaklıkta su içilebilir ancak egzersiz esnasında soğuk su içmek artan vücut ısısının dengelenmesi ve suyun emilimi açısından avantajlı sağlamaktadır.

 

            Teşekkürler.

 Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here