Dünyadaki En İlginç Gelenekler

0
107

Dünyadaki En İlginç Gelenekler

 Bebeklerin üstünden atlama geleneği: İspanya’nın Castrillo de Murcia kasabasında 400’ü aşkın yıldır her yıl bebeklerin üzerinden atlama geleneği vardır. Düzenlenen festival etkinliği kapsamında yapılan bu geleneğin bebekleri şeytani etkilerden ve günahlarından arındırdığına inanılmaktadır.

27’den önce evlenmek yasak: Kuzey Kore’deki geleneğe göre kadınların 25, erkeklerinse 27 yaşlarına gelene kadar evlenmeleri kanunen yasaklanmıştır.

Yemekten sonra geğirme geleneği: Çin ve Suudi Arabistan’ın bazı bölgelerinde sessiz bir geğirme, yemeğin beğenildiğini vurgulamak adına uygulanan bir gelenektir.

Günün her saati çay: Biz Türkler çayla yakın denebilecek bir tarihte tanışmış olsak da inanılmaz bir şekilde özümsemiş durumdayız. Türkiye’ye turist olarak gelen birisinin her yerde ikram edilen ve günün neredeyse her saatinde içilen çaya kendini hazırlaması gerekiyor.

Tükürerek selamlaşma: Tanzanya ve Kenya’da yerleşik Vesai kabilesini üyeleri selamlaşmak için pek de hoşunuza gitmeyecek bir yöntem kullanıyorlar. Bu kabile üyeleri birbirlerine tükürerek selamlaşıyorlar.

Tabağında Yemek Bırakamazsın: İtalya’nın bazı bölgelerinde misafirliğe giden kişinin tabağındaki yemeği bırakması saygısızlık kabul edilmektedir. Aman tabağınızdakileri bitirmeye dikkat edin.

60 kilo olmayan evlenemez: Moritanya’da kilolu hanımlar daha güzel bulunmaktadır. Ve ülkedeki geleneklere göre evlenme çağına gelen kızlar en az 60 kilo olmak zorunda. Yoksa evlenmeleri yasaktır.

Ölü dirilten gelenek: Endonezya’nın Güney Sulawesi Bölgesi’nde yaşayan yerel halk “Ma’nene” olarak bilinen gelenekleri ile bizleri hem şaşırtıyor hem de korkutuyor. Bölgede yaşayan aile üyeleri her 3 yılda bir ölülerine olan saygılarını göstermek ve onları onurlandırmak için mezarlarını açıyorlar. Mezarlardan çıkarılan ölülerin üzerlerindeki giysiler yenileniyor ve kasabada kısa bir tur attırılarak tekrar mezarına konuluyor. Halk bu geleneği ölülerinin hala kendileri ile birlikte olduğu inancı ile yapıyorlar.

Köpekle Evlendirme: Hindistan’ın anlamakta zorluk çekilebilecek birçok geleneği mevcut ancak bu gelenek tahminim en garibi. Bu geleneğe göre 7 yaşına gelen kız çocukları tören ile köpekle evlendirilmektedir. Bu gelenek kız çocuğunun ileride gerçek kocasıyla evlenene kadar çocuğu köpeğin koruyacağına inanılması sebebi ile uygulanmakta…

Bilekleri ve Boyunlarını Asla Göstermezler: Laos’lu kadınlar boyunlarını ve bileklerini gizlemek için özen gösteriyor. Erkeklere çekici gelmemek için yapılan bu gelenekte bileklerini göstermemek için birçok formül uygulanıyor. Ayrıca boyunlarına uzadıkça halkalar takarak örtüyorlar.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here