Hazır Gıdalar Sağlığımızı Tehdit Ediyor!

0
223

Hazır Gıdalar Sağlığımızı Tehdit Ediyor!

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Hazır gıdalar hayatımızı kolaylaştıran bir pratik çözüm olarak hayatımızın bir köşesinde mutlaka kendisine yer buluyor. Ancak kolaya kaçtığımız için acaba sağlığımızı tehlikeye atıyor olabilir miyiz? Uzmanlara göre evet hazır gıdalar ciddi anlamda sağlığı tehdit eden maddeler barındırmakta ve bunlardan bazıları çözük gelişimini de oldukça olumsuz etkilemekte! Bu yazımızda biz de sizleri hazır gıdalar hakkında bilgilendirmek isteriz…

Hazır Gıdalar Nelerdir?

Kaba bir tabir ile evde hazırlanmayan ve dışarıdan alınan gıdalar olarak tanımlanabilir. Ancak; bilinmesi gereken bu değildir. Paketli olarak tüketiciye sunulan ve bozulmaması, raf ömrünün uzun olması için, katkı maddesi içeren ve bazılarında gıda boyası kullanılan yiyecekler olarak bilinmesi daha doğrudur.

Ayrıca; fast food olarak adlandırılan hamburger, sandviç gibi ürünler ile dondurulmuş gıdalar dondurulmuş patates, konserve ürünler, pizza vb. ürünler yine hazır gıda sınıfına dâhil olan ürünlerdir.

Konu tabi ki ürünlerin hazır olması değil, hazır olarak tutulması için içeriğine eklenen katkı maddeleridir. Hazır gıdaların içerisinde bulunan bazı maddelerin çocukların boylarının uzamasını durdurduğu veya gerilettiği yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılmıştır. Ayrıca; işlenmiş ve fazlaca gıda boyası kullanılmış ürünlerin çocukların ergenlik dönemine erken girmesine yol açtığı anlaşılmıştır.

Hazır Gıdaların Zararları Nelerdir?

            Hazır gıdaların en bilinen zararları şunlardır;

  • Tüketilen hazır gıdaların uzun vadede kanser olma riskini arttırdığı bilinmektedir
  • Hazır gıdalar kalp hastalıklarına, damar tıkanıklığına ve dolayısıyla kalp krizine neden olmaktadır.
  • Kişilerin diyabet (şeker hastalığı) hastası olma riskini arttırmaktadır.
  • Hazır gıdalar özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini etkilemektedir.
  • İçeriğindeki katkı maddeleri ve kimyasallar insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır.
  • Hazır gıdalar bazı cilt sorunlarına neden olabilmekte veya tetikleyebilmektedir.
  • Geneli yüksek kalori içeren bu ürünlerin kullanımı fazla kilolara ve obeziteye neden olabilmektedir.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here