Enerji İçecekleri Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

0
103

Enerji İçecekleri Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Özellikle son 10 yıl içerisinde popülaritesi artan enerji içecekleri hakkında çoğunluk yeterli bilgiye sahip değildir. Firmaların söylediği gibi fiziksel enerjiyi artırmakta mıdır? Herhangi bir zararı var mıdır? Bu sorular cevaplanmayı beklemektedirler. Biz de bu yazımızda bu konuda yaptığımız bazı araştırmaları paylaşmak istemekteyiz. Enerji içecekleri söylendiği kadar masum mu değil mi öğrenmek istiyorsanız haydi bakalım…

Enerji İçecekleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Enerji içeceklerinin amacı; içeriğindeki kafein, aminoasit, karbonhidrat ve ginseng özü ile vücudun enerjiye ihtiyaç duyduğu anda, enerji sağlamak ve bu süreyi oldukça uzun tutmaktır. Kişiye bir miktar enerji sağladığı da söylenebilir.

Ancak; enerji içecekleri kafeini oldukça yüksek miktarda içermektedir. Şöyle ki, bir kutu enerji içeceğinin içerisinde yaklaşık 6 bardak çay veya 4 bardak kahveye denk olabilecek kadar kafein bulunmaktadır. Sağlıklı bir insan vücudu belli bir miktar kafeini sağlıklı olarak sindirebilir ancak bu oranın üzerinde bir kafein alımı olursa vücutta bazı sıkıntılara yol açabilmektedir. Ayrıca; bağımlılık yaptığı da söylenebilmektedir.

Enerji İçecekleri Sağlık İçin Zararlı mıdır?

Enerji içecekleri hakkında yapılan araştırmalar, sağlıklı bir vücudun normal bir dozla kullanımında her hangi bir sağlık sorununa sebep olmadığını söylemektedirler. Ancak normalin üstünde bir kullanım sonrası veya sağlık problemi bulunan birinin kullanımı sonrası bazı hastalıklara sebep olabildiği görülmüştür. Bu yüzden aralarında Norveç, Danimarka ve Uruguay da bulunana bazı ülkelerde satışı yasaklanmıştır. Enerji içeceklerinin fazla tüketimi sonrası karşılaşılabilecek sıkıntılardan bazıları şunlardır;

  • Taşikardi
  • Kalp çarpıntısı
  • Yüksek tansiyon
  • Uykusuzluk
  • Sinir ve asabiyet
  • Motor koordinasyon işlevinde eksiklik veya bozukluklar

Bunların yanı sıra diğer bir tehlike ise; enerji içeceklerinin normal dozajda olsa dahi başka içecekler veya alkol ile karıştırılmasıdır. Oldukça tehlikeli bu durum sağlık açısından kalıcı veya ölümcül durumlara sebep olabilmektedir.

Enerji İçeceği Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yoğun bir egzersiz programı sonrası içilmemelidir. Zaten artmış olan kalp hızını enerji içecekleri daha da arttıracağından kalp krizine yol açabilir.
  • Kafein ciddi bir idrar söktürücüdür bu yüzden dehidrasyon ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Enerji içeceği tüketildiğinde bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Kan inceltici etkisi bulunduğundan fazla tüketimi beyin kanamasına veya yaralanmalarda kanın durmamasına sebep olabilir.
  • Hamileler ve kalp hastalarının kesinlikle kullanmaması gereklidir.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here