Kireçlenmeyi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

0
70

Kireçlenmeyi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Yaşlılık döneminde sık karşılaşılan bir sağlık problemi olan kireçlenme nedir? Kireçlenmeyi önlemek için neler yapılmalıdır? Bu soruları cevaplandıracağımız bir yazımız ile yine sizlerle birlikteyiz…

Kireçlenme nedir? Neden Oluşur?

            Kireçlenme; eklemlerde bulunan kıkırdakların zamanla veya dış etkenler ile yıpranması ve aşınması ile oluşan bir eklem problemidir. Özellikle en sık kullanılan diz, bilek ve parmak kemiklerinde bulunan eklemlerde bu problem ile karşılaşılmaktadır.

Kıkırdağın aşınarak kireçlenmeye sebep olması birden fazla etkenden kaynaklı olabilir. Bunlardan bazıları; fazla kilo, eklem bölgesindeki yaralanmalar, kasların zayıf olması ve romatizmadır. Ayrıca; nesilden nesile aktarılan birçok hastalık gibi kalıtsal bir sağlık problemidir. Bununla birlikte herhangi bir diğer nedene bağlı olmadan, eklemlerin sık kullanılmasından kaynaklı olarak genç yaşlardaki sporcularda ve 65 yaş üstü kişilerde oldukça yaygın olarak karşımıza çıktığı gözlemlenmektedir.

Kireçlenmenin en büyük etkisi; eklemin hareket zorluğu ve hareket esnasında veya hareketsizlikte ağrı oluşmasıdır. Kireçlenme problemi arttıkça eklemin kullanılmasında sıkıntılar oluşturmakta, bazen ise kullanılamaz durumu getirmektedir.

Kireçlenmeyi Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Maalesef kireçlenmenin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan tıbbi müdahaleler sadece ağrı ve şişlik gibi günlük hayatı etkileyen problemlerin önüne geçilmesine fayda sağlamaktadır. İleri derecedeki kireçlenme problemi içinse, cerrahi müdahale ile yapay kıkırdak takılmaktadır.

Ancak; kireçlenmeyi önlemek ve etkilerini azaltarak bu problem kontrol altında tutulabilir. Kireçlenmeye karşı yapabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz bazı çözüm önerileri şunlardır;

  • İdeal Kilo: Fazla kilolar eklemlerin en büyük düşmanı ve sonuç olarak kireçlenmenin başlıca sebeplerindendir. Fazla kilolar nedeniyle eklemlerdeki basınç arttıkça hem kireçlenme hızla ilerlemekte ve ağrılara sebep olmaktadır. İdeal kilonuzda olmak bu durumu önleyecektir.
  • Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz kas ve kemiklerin güçlenmesine ve eklemlerin elastikiyet kazanmasına yardımcı olur. Yürüme ve yüzme gibi fazla efor harcatmayan egzersizler daha ideal olacaktır.
  • Soğuk ve Sıcak Kompres: Sıcak veya soğuk kompres ağrıyı hafifletmek ve kireçlenmenin diğer etkilerini azaltmak için kullanabileceğiniz bir metottur. Kan dolaşımını artırır, kasları rahatlatır ve şişliğin inmesine yardımcı olur.
  • Doğru Beslenme: Bazı besinler kıkırdağı koruma ve iltihap önleyici etkilere sahiptir. Bu gıdaları tüketmek kireçlenmeyi önlemek veya etkilerini azaltmak için size fayda sağlayacaktır. Bunlardan bazıları; kereviz, limon, soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal, yeşil çay, ceviz, zeytinyağı, , brokoli, lahana, havuç ve turunçgillerdir.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here