Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

0
74

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Çocukların tuvalet eğitimleri aileler özellikle de anneler için çok zorlayıcı, stresli ve üzücü olabilmektedir. Nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmeden atacağınız adımlar ile bu saydıklarımız kat be kat artacaktır. Her çocuğun bu süreci yaşama süresi ve şekli değişebilmektedir ve bu yüzden her çocuğa farklı şekilde eğitim vermek gerekebilir. Ancak; süreci yönetebilmek adına yapabileceğiniz bazı standart adımlar vardır. Biz de bu yazımızda bu adımları size sırası ile anlatmak isteriz…

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi…

Çocuklarda tuvalet eğitimi 18 aylıktan itibaren başlanabilmekte ve 3 yaşlarına kadar bitilmektedir. Bu süre her çocuğa göre farklılık gösterebilir. Benim çocuğum 24 aylık oldu neden hala öğrenmedi diye sakın üzülmeyin. İstisnalar olsa bile genellikle öğrenme dönemi 30-36 aylar arasındadır. Bu süreç içerisinde en önemli ve olmazsa olmaz konu ise sabırdır.

Peki, eğitim süreci nasıl yönetilmeli ve hangi adımlar izlenmelidir. İşte karşınızda adım adım eğitim süreci…

  1. Eğitime Başlamak İçin Aceleci Olmayın!

Çocukların mesanelerini kontrol etmeyi öğrenmeleri farklılık gösterebilir. Aceleci olmadan ve çocuklarınızın cesaretini kırmadan onlara bu eğitimi vermelisiniz. Bu yüzden eğitime başlama tarihini doğru seçmelisiniz. Bu konuda karar verirken dikkat edeceğiniz birkaç unsur; talimatları anlayabiliyorlar mı? ve tuvalete ile tuvaletin nasıl kullanıldığına ilgi duyuyorlar mı?

 

  1. Zaman ve Çaba Gerekeceğini Bilerek Başlayın!

Eğitim sürecinin zaman alacak ve sabır gerektirecek bir durum olduğuna kendinizi alıştırın. Kimi çocukların eğitim süreci haftalar alırken kiminin ise aylarca sürebilmektedir. Sizin sabır ve anlayışlı olmanıza ihtiyaç duyacaklarını unutmayın.

 

  1. Lazımlık veya Mini Klozet Kapağı Alın!

Eğitime başlamadan önce bu süreç içerisinde kullanacağınız bir lazımlık veya mini klozet kapağı temin etmeniz gereklidir. Ayrıca bu ürünün nasıl kullanılacağını çocuğunuza detaylı bir şeklide ve gerekçeli olarak anlatın. Kullanacağınız kelimelerin çocuğunuzun net bir şekilde anlayabileceği ve size anlatabileceği basit cümlelerden seçerek öğretin. Örneğin “çiş”, kaka vb gibi.

 

  1. En Az 5 dakika Lazımlığa Oturtun!

Planlı hareket etek çocuğun eğitim sürecine alışmasını kolaylaştıracaktır. Her gün günde en az 3-4 kez ve her biri en az 5 dakika olacak şekilde lazımlığa oturtun. Uzun süre tekrarlayacağınız bu adım sayesinde çocuğunuz tekrarlama sayesinde daha iyi öğrenecektir. Ancak başlangıçta çocuğu zorlayarak değil oyuncaklar, şarkılar veya kitaplar gibi şeylerle alıştırın yoksa durum çocuk için travma haline dönüşebilir.

 

  1. Lazımlık Kullanırken Mutlaka Yanında Olun!

Çocuklar lazımlık kullanmaya başladığında endişelenmeye başlayacaklardır. Bu yüzden yanlarında olmanız ve rahatlatıcı bir ses tonu ile onları cesaretlendirmeniz oldukça önemlidir. En azından ilk 5-6 kez mutlaka yanlarında olun ve çocuğunuza devalı gülümseyerek onları rahatlatın.

  1. Bebek Bezinden 1 Saatliğine Kurtulun!

Çocuğunuzun bez kullanmadan ne kadar rahat olduğunu anlaması ve mesane kontrolünü öğrenmesi için günde en az 1 saat kadar bezsiz dolaşmasına izin vermelisiniz. Ufak tefek kazalar muhakkak olacaktır ama sabırlı davranın ve çocuğunuzun cesaretini kırmayın.

  1. Dikkat Etmeniz Gereken Sinyaller!

Hiçbir eğitim almamış olsalar bile insan fıtratı gereği çocukların hareketlerinden tuvaletlerinin geldiği anlaşılabilmektedir. Örneğin, yaptığı işte duraklama, çömelme, bezini tutma vb gibi… Bu sinyalleri takip ederek tuvaleti geldiğinde onu lazımlığa götürmeniz eğitim sürecinde fayda sağlayacaktır…

 

                        Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here