Tarihi Güzellikleri İle İstanbul – 2

0
169

Tarihi Güzellikleri İle İstanbul – 2

                Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… İstanbul’un tarihi güzelliklerini anlattığımız yazı serimize devam ediyoruz…

 

Kapalı Çarşı…

Beyazıt’ta bulunana Kapalı Çarşı Dünyanın en büyük çarşıdır. İçerisinde yaklaşık 4.000 dükkân bulunan çarşı, yılda yaklaşık 90 milyon turist ve ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yapımına 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın emri ile başlanmıştır. İçerisinde 66 sokağı bulunan çarşının 11 ana kapısı bulunmaktadır.

 

Rumeli Hisarı…

Sarıyer ilçesinde bulunan Rumeli Hisarı, 1452 yılında İstanbul fethinden önce Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Boğazın en dar kısmına yapılmış olan hisar, Anadolu Hisarının da tam karşısında yer almaktadır. 3 büyük kuleden oluşan hisar yaklaşık 30 dönüm alanı kapsamaktadır.

 

Kız Kulesi…

Üsküdar ilçesinde bulunan kule Bizans döneminden kalma bir yapıdır ve hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Şehrin sembollerinden biri haline gelmiş Kız Kulesinin, geçmişte bir mezara ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde ise; savunma kalesi, sürgün yeri, karantina alanı ve gösteri merkezi olarak kullanılmıştır. Kuleye şimdiki hali II. Mahmud tarafından verilmiştir ve kulenin üzerinde 1832 tarihli tuğrası bulunmaktadır.

 

Beylerbeyi Sarayı…

Üsküdar’ın Beylerbeyi semtinde yer alan saray, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arası yaptırılmıştır. Mimarları Sarkis ve Agop Balyan’dır. Sarayın bulunduğu alan, 2. Konstantinos’un diktirdiği büyük haçtan ötürü 17. yüzyıla kadar İstavroz bahçeleri olarak adlandırılmaktaydı. Daha önceleri kasır ve yalı olarak birkaç yapı inşa edilmiş olsa da çeşitli sebeplerle yıkılan ve yıktırılan binaların yerine en son günümüzdeki saray yaptırılmıştır.

 

Mısır Çarşısı…

Eminönü’nde bulunan ve en eski kapalı çarşılardan biri olan Mısır çarşısı aktarları ile meşhurdur. Birçok turist ziyaretçisi olan çarşı 1660 yılında Sultan İbrahim’in eşi Turhan Sultan tarafından baş mimar Kazım Ağa’ya yaptırılmıştır. L şeklinde bir yapıya sahip olan çarşının 6 ana giriş kapısı bulunmaktadır.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here