Tarihi Güzellikleri İle İstanbul – 3

0
92

Tarihi Güzellikleri İle İstanbul – 3

                Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… İstanbul’un tarihi güzelliklerini anlattığımız yazı serimize bir yenisi ile devam ediyoruz…

 

Çırağan Sarayı…

Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan Çırağan Sarayı, 1863-1867 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Boğaziçi’nde muazzam bir konuma sahip saray, günümüzde davet ve balo salonu olarak kullanılmaktadır. Mimarlığını Nigoğos Balyan’ın yaptığı saray birçok padişaha ev sahipliği yapmıştır.

Anadolu Hisarı…

Beykoz ilçesinde yer alan Hisar, Göksu deresinin denize döküldüğü yerdedir. Güzelce Hisarı olarak da bilinen Anadolu Hisarı, 1395 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. İstanbul fethinden önce boğaz geçişlerini kontrol altında tutabilmek amacı ile inşa ettirilmiştir. Yaklaşık 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan Hisar, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuleden ve dış surlardan oluşmaktadır.

 

Aya Yorgi Manastırı…

Prens Adalarının en büyüğü olan Büyükada içerisinde yer alan Aya Yorgi Manastırı İstanbul’da en çok ziyaret alan yerlerden birisidir. 204 metrelik Yüce Tepe’de yer alan Manastır, 1751 yılında yaptırılmıştır. Kilise ve Şapel ’den oluşan Manastır, Hristiyanlar tarafından dileklerin gerçekleştiği yer olarak bilinmekte ve Özellikle Paskalya Bayramında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

 

Gülhane Parkı…

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçelerinden birisi olan Gülhane parkı, günümüzde de önemini korumakta ve İstanbul’daki en güzel yeşil alanlardan birisi olarak birçok ziyaretçiyi misafir etmektedir.

 

Haydarpaşa Garı…

Sultan II. Abdülhamit’in en önemli eserlerinden birisi olarak öne çıkan Haydarpaşa Garı, 1906-1908 yılları arasında yaptırılmıştır. Yapımında iki Alman mimar ve 500’ün üzerinde İtalyan taş ustası görev almıştır. İstanbul-Bağdat demiryolunun başlangıç istasyonu olarak inşa ettirilen gar, adını Selimiye kışlasının yapımında çok emeği geçen Haydar Paşa’dan almaktadır.

  

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here