Kadınlar İçin İdeal Kilo Hesaplama

0
253

Kadınlar İçin İdeal Kilo Hesaplama

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri…  Fazla kilolar her kadının korkulu rüyasıdır. Kiloları kontrol altında tutabilmek için ise; birçok farklı yöntem denenmektedir. Bu yazımızda biz de sizlere kilolarınızı kontrol altında tutabilmeniz için fayda sağlayacağını düşündüğümüz bir bilgi vermek isteriz. İdeal kilonuzu görmenize yarayacak bu bilgi ile Vücut Kitle İndeksinizi hesaplayabileceksiniz.

Fazla Kilolar…

Fazla kilolar birçok sağlık problemini tetiklemektedir. Unlardan en başta gelenleri; obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve kardiovasküler sağlık problemleridir. Peki, sağlığınızı koruyabilmek için İdeal kilonuz ne? Sağlıklı bir vücut için en fazla ve en az kaç kilo olmalısınız? Bu sorular herkesi meraklandırır. Fakat bu herkes için değişkendir.

Kişiye göre farklılık gösteren bu hesaplamada en önemli faktör boy uzunluğunuz. Diğer önemli faktörler ise; yaş kas-yağ oranı cinsiyet ve vücut yağ dağılımıdır. Şu an için fazla kilolardan kaynaklı bir sağlık probleminiz olmasa bile uzmanlara göre ilerleyen dönemde mutlaka bu problemler oluşacaktır.

İdeal Kilo Hesaplama…

İdeal kilo hesaplanırken Vücut Kitle İndeksi denilen bir yöntem kullanılmaktadır. Kilo ile birlikte boy da hesaba katılarak ve zayıf, kilolu, orta kilolu vb. gibi çeşitli kategorilerde sonuç alınır. Bu basit yöntemin haricinde ayrıca bel çevresi ölçümü de size kilo hakkında bilgi sağlayacaktır.

Neredeyse tüm Dünya’da kabul görmüş ideal kilo hesaplama Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ile hesaplama şu şekilde yapılmaktadır. VKİ hesaplanırken kullanılan hesaplama yöntemi; ağırlık/boyun karesi şeklindedir. Yani kg cinsinden ağırlığınız m cinsinden boyunuzun karesine bölünür.

Basitçe örnekleyecek olursak. Boy: 1.60m – Kilo: 65kg

İdeal Kilo: 65/1.60*1.60 = 25 olarak hesaplanmaktadır. Çıkan sonuca göre ise; hangi aralıkta olduğunuzu görebilirsiniz. Vücut kitle indeksi hesaplama sonucu kilolu olup olmadığınızı anlamak için belirlenen aralıklar şunlardır;

  • 18,5 ve daha az olanlar – Zayıf
  • 18,5-24,9 Aralığındaki kişiler  – Normal kiloya sahip
  • 25-29,9 Aralığındaki kişiler – Fazla kilolu
  • 30-39,9 Aralığındaki kişiler – Obez

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here