Bitki Yetiştirmenin Sağlık İçin Faydaları

0
241

Bitki Yetiştirmenin Sağlık İçin Faydaları

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileriEvlerimize veya ofislerimize güzellik katmak ve güzel enerji çekmek birbiriden güzel ve renkli bitkileri yetiştirmek birçok kişinin hobilerindedir. Ancak sadece bu özellikleri değil, ayrıca insan ruh sağlığı ve fiziksel faydaları bulunmakta olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizlerle bitki yetiştirmenin fiziksel ve ruhsal faydalarından bahsetmeye çalışacağız…

Bitki Yetiştirmenin Faydaları…

 

  • Sağladığı Oksijen İle Havayı Temizler…

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için büyük bir problemdir hava kirliliği… Bunu engellemek için ev ve ofislerinizde yetiştireceğiniz bitkiler sağladığı oksijen ile size havayı temizler ve yaşam ortamı kalitenizi artırır. Yapılan araştırmalara göre havayı en çok temizleyen bitkiler ise; bambu ve areka palmiyesi ile ficus…

 

  • Zihinsel Sağlığınızı İyileştirir…

Bitki yetiştirmek birçok duyguya ilham verir ve gelişmesine yardımcı olur. Bulardan bazıları yaratıcılık, şefkat ve sevgidir. Ayrıca bahçe gibi bir yerde bitki yetiştirmek toprakla temasınızı arttıracağından stres ve anksiyeteye karşı etkilidir.

  • Mutluluk Verir …

Birçok kişi bitkilerin ruh sağlığını pozitif olarak etkilediğini söylemektedirler ve bazı araştırmalar da bunu doğrular verilere ulaşmıştır. Özellikle menekşe, sarmaşık ve antoryum bu hususta tavsiye edilen bitkilerdir.

 

  • Ses Kirliliğini Giderir…

Bitkiler en bilindik ses yalıtım malzemesidir. Bu özelliğinden dolayı yoğun yollarda ve bazı binalarda kullanıldığına muhtemelen şahitlik etmişsinizdir. Ev ve ofislerinizde kullandığınızda da aynı özelliği sergilemekte ve ortamdaki ses kirliliğini azaltmaktadırlar.

 

  • Gözlerinizi ve Zihninizi Dinlendirir…

Özellikle tablet, tv, bilgisayara uzun baktıysanız veya uzun süre bir şeyler okuyup gözlerinizi yorduysanız, dinlendirmenin en kolay yolu yeşil bitkilere veya ağaçlara bakmaktır. Bitkilere bakmak aynı zamanda konsantre olmanızı sağlama ve zihninizi dinlendirme özelliğine sahiptir.

  • Pozitif Enerji Kaynağıdır …

Bazı felsefe düşünceleri bitkilerin büyük bir pozitif enerji kaynağı olduğunu savunmakta ve hayatınızda bitkilere yer vermeniz gerektiğini belirtmektedirler. Özellikle Feng Shui’de bitkilerin yeri oldukça önemlidir.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here