Rimel Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
270

Rimel Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Birçok kadın bu durumu yaşamıştır. Farklı bir marka veya model rimel kullandığınızda gözlerinizde alerji benzeri belirtiler oluşur ve birkaç gün kendinizi toplamakta zorluk çekersiniz. Bu durum aslında rimel alerjisi olarak tanımlanmaktadır.

Rimel Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rimel kullanımına bağlı olarak hassas göz ve çevresinde rimelin içerdiği kozmetik ürünlerine karşı oluşan alerjik reaksiyonlara Rimel Alerjisi denmektedir. Bu alerji sebebi ile herkeste farklı tepkiler oluşsa da en sık karşılaşılanlar; gözlerde kaşıntı, kızarma, tahriş, sulanma ve şişme gibi semptomlar oluşabilmektedir.

Rimel Alerjisi Nasıl Önlenir?

Rimel alerjisini önlemek için yapılması gerekenlerin en başında, size en uygun rimeli kullanmak ve değiştirmemektir. Tercih edeceğiniz rimelin yağsız ve su bazlı ürün olması alerjik reaksiyon oluşmasına engel olacaktır. Ayrıca; bitkisel bazlı rimel tercih edilmesi durumunda gözleriniz kozmetik ürünlerin içerisindeki kimyasallara da maruz kalmayacaktır.

Ayrıca; alerjik durumları engellemenin en önemli ve mutlaka dikkat edilmesi gereken kısmı yüz ve gözlerdeki makyaj temizlenmeden uyumamaktır. Makyajla uyuduğunuz takdirde uzun süre yüzünüzde duracağından hem alerjik reaksiyonlara hem de cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.

Rimel Alerjisine Karşı Ne Yapılmalı?

Rimel alerjisine karşı en doğru ve en sağlıklı tedavi yöntemi tabi ki uzman bir doktordan yardım almaktır. Ancak; doktora hemen gidemeyeceğiniz bir durumda olmanız halinde, belirtileri ve semptomları en aza indirgemenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Rimel alerjisi semptomları görülmeye başladıysa uygulanacak yöntemler şunlardır;

  • Göz ve çevresini ılık duru su ile bolca yıkanması gerekir.
  • Belirtilen talimatlara uygun hareket ederek, antihistaminik ilaç kullanmak. (Doktor tavsiyesi ile)
  • Cildinizde tahriş meydana gelmiş ise; alerjik semptomları gidermeye yardımcı olan cilt kremleriden kullanmak. (Doktor tavsiyesi ile)

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here