En Etkili Kalça Dikleştirme Hareketleri

0
243

En Etkili Kalça Dikleştirme Hareketleri

         Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Spor vücudumuzun her bölgesi ve uzvu için bir ihtiyaçtır. Spor yapan bir kişi hastalıklara ve sakatlıklara karşı daha dirençli olur ve sağlıklı bir şekilde yaşlanır. Vücuttaki her bölge için ayrı çalıştırma hareketi bulunmaktadır ve kişi istediği bölgeyi daha yoğun bir şekilde çalıştırabilir.

Son dönemlerde ise; kadınlar kalça dikleştirme hareketlerine öncelik vermekte ve yoğun bir şekilde bu hareketleri yapmaktadır. Popüler kültürle birlikte hayatımıza yerleşen bazı hareketler var ki siz de mutlaka birkaçını duymuşsunuzdur. Bu yazımızda biz de sizler için kalça dikleştirme hareketlerini listeliyoruz…

Kalça Dikleştirme Hareketleri…

  • Çömelme Hareketi (Squat):

Ayaklar omuz hizasına kadar açık bir şekilde dik durularak başlangıç pozisyonu alınır. Eller göğsün önünde birleştirilir ve kalça inecek şekilde çömelip 1-2 saniye kadar beklenerek tekrar kalkılır. Daha da zorlaştırmak için 1-3 kilo arası dumbell kullanılabilir. Bu hareket 3 set 30 tekrar olarak uygulanabilir.

  • Tek Bacak İle Çömelme Hareketi (One Leg Squat):

Normal squat hareketinden bir kademe daha zor olan bu harekettir. Tek bacak ve eller öne doğru uzatılır, diğer bacak üzerine çömelip tekrar kalkılır. Bu hareket iki bacak için de tekrarlanmalıdır. Bu hareket her iki bacak için 2 set 20 tekrar olarak uygulanabilir.

  • Geniş Bacar Aralıklı Çömelme Hareketi (Sumo Squat):

Bu hareket sadece dış bacak değil aynı zamanda iç bacak kaslarını ve iç kalçayı da çalıştırmayı sağlar. Normalden squattan farklı olarak bacaklar daha geniş açılır ve çömelme hareketi yapılır. Bu hareket 3 set 30 tekrar olarak uygulanabilir.

  • Geri Tekme Hareketi (Back Kick):

En etkili kalça çalıştırma hareketlerinden birisi olan geri tekmede el ve dizlerin üzerinde başlangıç pozisyonu alınır ve her iki bacak için sadece bacağı hareket ettirerek geri doğru tekme atılır.  Bu hareket her iki bacak için 2 set 20 tekrar olarak uygulanabilir.

  • Süpermen Kalkışı:

Yüzüstü yatılarak başlangıç pozisyonu alınan harekette eller öne doğru uzatılır ve pelvisin üzerine kalkacak şekilde kollar ve ayaklar yukarı doğru kaldırılır. Oldukça etkili bu hareket ile hem kalça hem de sırt kaslarınız yoğun bir şekilde çalışacaktır. . Bu hareket 3 set 20 tekrar olarak uygulanabilir.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here