Sezaryen Doğumdan Sonra İyileşme Süreci

0
228

Sezaryen Doğumdan Sonra İyileşme Süreci

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Mecburi sebepler ve doktorun görüşü ile yapılmak zorunda kalan sezaryen doğum, yeni anneler için oldukça acı verici ve zorlayıcı bir süreç oluşturabiliyor. Hem yeni doğan bebeğinizin sorumluluğu hem de kendi iyileşme sürecinizi iyi yönetmeniz, yaranız ve dikişlerinize zarar vermeden bebeğinizle ilgilenmeniz gerektiğinden, süreci yönetilmeniz için bazı bilgiler ve tavsiyeler hazırladık.

Sezaryen Sonrası…

Sezaryen doğum sonrası ilk birkaç gün acı ve ağrı verici olabilir. Bilmelisiniz ki bu normal bir süreçtir. Yattığınız yerden doğrulmak, yürümek, gülmek veya öksürmek biraz acı verici olabilir. İlk 2 gün sonrası bu acılar bira dinmeye başlayacak ve günlük aktivitelerinizi daha rahat yapmaya başlayacaksınız. Normal bir süreç içerisinde 2 gün hastanede kalmanız gereklidir. Bu süreç içerisinde hastane dinlenmenizi destekleyecek ve bu süreçte size ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirme yapacaktır.

İyileşme süreci ise; kesilen kas tabakalarının tamir olması ve tekrar birleşmesi şeklinde devam eder. Yaranın dış kenarları ilk birkaç gün içerisinde düzelmeye başlayacaktır. Ancak; yaranın tam olarak iyileşmesi ve kas tabakasının eski haline gelmesi yaklaşık 5-6 hafta sürecektir. Bu yüzden ilk 1-2 hafta işleri ağırdan almak, kendinizi ve yaranızı zorlayacak işlerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Bunlar; araç kullanma, ağır kaldırma, eğilip kalkacağınız bütün işler, egzersiz ve yorucu diğer işlerdir.

İyileşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Emzirme…

İyileşme sürecinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken konu bebeğinizi emzirmektir. Bebeğinizi sık beslemeniz gerektiğinden ve yaranız daha yeni olduğundan yaranıza basınç uygulamayacak şekilde emzirmeniz gereklidir. Bebeğinizi yatağa yatırıp yanına uzanarak emzirme veya yastık-minder gibi üzerinde daha rahat besleyeceğiniz seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

  • Dikişlerin Bakımı…

Sezaryen sonrası enfeksiyon gelişme oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden dikiş bölgesinin temiz tutulması gereklidir. Sezaryen sonrası ilk 2 gün yaranın su ile temas etmemesi sağlanmalı sonraki iyileşme sürecinde ise doktorunuzun önerdiği şekilde pansuman yapılmalıdır. Ayrıca; sabun, şampuan veya başka yabancı madde ile temastan kaçınılmalıdır.

  • Dikkat Edilmesi Gereken Enfeksiyon Belirtileri…

Yara üzerinde aşırı acı ve hassasiyet, sarı/yeşil renklerde iltihap akıntısı, aşırı ateş veya yara çevresinde kızarma gibi belirtiler enfeksiyon belirtileridir. Bu belirtilerden birisi görüldüğü takdirde acilen doktorunuza danışmanız gereklidir.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here