İnsanlarda Uzun Ömür Noktası

0
238

İnsanlarda Uzun Ömür Noktası

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Uzak doğu tıp bilimine göre insan vücudu bir enerji sistemidir ve belli noktalara masaj yapılarak organların fonksiyonel aktiviteleri ile enerji akışı artırılabilmektedir. Binlerce yıldır uygulanan bu eski tedavi metodu ile insan vücudundaki hastalıkların tedavi edilebildiği, organların çalışmalarının iyileştirildiği ve hatta ömrün uzatılabildiğine inanılmaktadır.

Bu tıbbi metoda göre insan vücudunda 365 nokta ve 12 majör meridyen bulunmaktadır. Akupresur yöntemi ile insan vücudundaki bu spesifik noktalara parmak baskısı ve masaj yapılarak uygulanan yöntem, organlar ile bağlantılı meridyenler ve kanalların öğretilerine dayanmaktadır. Ancak bu noktalardan bir anesi vardır ki hem Çin hem de Japon kaynaklarında uzun ömür noktası olarak bilinmektedir.

Zu San Li Noktası…

Zu San li noktası olarak bilinen bu nokta efsanelere dayanmaktadır. Babasından aile mirası olarak değerli bir bilgi alan Zu San Li’nin her gün bu noktaya masaj yaparak ömrünü uzattığı ve onlarca imparatorun dönemine şahitlik ettiği anlatılmaktadır. Zu San Li noktası Japon kaynaklarında “Uzun Ömür Noktası” olarak, Çin kaynaklarında ise; “Yüz Hastalığın Noktası” olarak bilinmektedir.

Zu San Li Noktası Neden Önemlidir?

Zu San Li noktası insan vücudundaki en önemli salgı bezlerinin bulunduğu bedenin alt yarısındaki organların çalışmasını kontrol etmekte ve düzenlemektedir. Adrenal bezleri(böbrek üstü bezleri), böbrekler, cinsel organlar, sindirim ve boşaltım sistemi ve omuriliğin bulunduğu bu bölümü yöneten Zu San Li noktasına masaj yapılarak insan sağlığı iyileştirilebilmektedir. Özellikle de insan sağlığının koruyucusu olarak bilinen böbrek üstü bezlerinin aktivitesi artırılmaktadır.

Böbrek üstü bezleri insan sağlığında önemli bir etkendir. Bu bezler kandaki hidrokortizon, adrenalin ve daha bir çok önemli hormonu salgılayan bezlerdir. Bu hormonların salgılanması düzenlendiğinde;

  • Kan basıncını dengeler
  • İnsülin ve glikoz seviyelerini dengeler
  • Vücuttaki iltihapları azaltır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zu San Li Noktası Nasıl Bulunur? Nasıl Masaj Yapılmalıdır?

Zu San Li noktasını bulmak için el avuç içi diz kapağını kaplayacak şekilde dize kapatılır. Eliniz bu şekildeyken küçük parmağınız ile yüzük parmağınız arasına gelen hafif yüksek nokta Zu San Li noktasıdır.

Zu San Li Noktası

 

Zu San Li noktasına her gün sabah saatlerinde masaj yapmak gereklidir. Yaklaşık 10 dakika kadar parmağınız ile baskı uygulayarak her iki siz için de saat yönüne doğru dairesel hareketler ile masaj yapılmalıdır. Masajın oturur pozisyonda yapılması gereklidir. Başlamadan önce derin nefesler alıp-vererek nefesinizi düzenli hale getirmeniz de önemli bir diğer ayrıntıdır.

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here