Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

0
216

Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Uyku, bebek gelişiminin en önemli etkenlerinden birisidir. Düzenli uyku alan bebekler daha huzurlu olurlar ve gelişimleri de eksiksiz bir şekilde devam eder. Çocukların uyku düzeni için ise; en önemli konu yatak seçimidir.

İlk aylarının çoğunu uyuyarak geçirecek bebeklerinizin rahat uyuması ve henüz yeni gelişen kemik yapısının olumsuz etkilenmemesi için doğru yatak tercih edilmelidir. Doğru yatak tercih edilmediği takdirde ise; çocuğunuz uykusunu yeterince alamayacağı için huzursuz olacak ve kemik gelişimi doğru bir şekilde gerçekleşmeyecek, ileride ciddi kemik ve omurilik problemlerine sebep olabilecektir. Bu yazımızda bize de siz yeni ebeveynler için yenidoğan bebek yatağının nasıl seçilmesi gerektiğinden bahsetmek isteriz…

Yeni doğan Bebeklerde Yatak Seçimi…

Yeni doğan bebekler gün içerisinde 18 saate kadar uyuyabilmektedir. Onların hassas vücutları için gerekli rahatlık ve konforu sağlayacak yatak seçimleri yapmak gereklidir. Ayrıca; yenidoğan bebeklerin çeşitli engeller yüzünden nefes alamamaları sebebi ile 6. aya kadar rastlanan Ani Bebek ölümü Sendromları genellikle uykuda gerçekleştiğinden doğru yatak seçimi ile bu riskin önüne geçilebilmektedir.

            Yatak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Bebeğin düşme riskine karşı yanlardan korumalı ve içine gömülebileceği yataklar tercih edilmelidir.
  • Nefes almasını engellemeyecek şekilde yumuşak bir yapıya sahip yatak tercih edilmelidir.
  • Bebeğin kemik gelişiminin doğru olabilmesi için ne çok sert ne de çok yumuşak bir yatak olmalıdır. Serte yakın orta yumuşaklıkta yataklar idealdir.
  • Bebeğin ilk yaşına kadar annenin yanında olması takip edebilmesi açısından önemlidir. Bu yüzden ilk yatağın taşınabilir olması gereklidir.
  • Bebeğin ilk yaşına kadar yastıksız uyuması omurilik gelişimi için önemlidir.
  • Yatak alırken içinde kullanılan malzemelerin sentetik ve kanserojen içerikli olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Bebekler için en iyi yatak malzemeleri pamuktur. Ancak; alerjik olma ihtimaline karşı en iyi tercih sünger ve türevleri olacaktır.
  • Salya ve kusma gibi durumlara karşı çarşaf ve kılıf gibi malzemelerin kolay çıkarılıp, yıkanabilir olması önemlidir.
  • Bebeğinizin alerjik olma ihtimaline karşı anti-alerjik ürünler tercih edebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise; bebeklerin yatış pozisyonlarıdır. Yan yatış pozisyonu bebeklerin hem rahat edeceği hem de en az risk taşıyan yatış pozisyonudur. Bu pozisyonda hem bebeklerin kusma durumuna karşı hem de yüzünü kapatıp nefessiz kalma risklerinin önüne geçmiş olursunuz.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here