Kış Aylarında Cilt Sağlığını Korumanın Yolları

0
218

Kış Aylarında Cilt Sağlığını Korumanın Yolları

       Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Cilt sağlığı özellikle soğuk kış aylarında bizi zorlayan konulardan birisidir. Soğuk ve kuru hava başta hassas ciltler olmak üzere bir çok cilt tipine karşı oldukça hasar verici olabilmektedir. Bu yüzden normal hava sıcaklıklarında herhangi bir bakım yapmasanız bile kış aylarında özen göstermeniz cilt sağlığınız için oldukça önemlidir.

Peki, cilt sağlığı için bu kadar önemli bir konuda neler yapmalısınız? İşte sizler için hazırladığımız kış aylarında cilt sağlığını koruma yolları…

Kış Aylarında Cilt Sağlığı…

Gerekli öze gösterilmediği takdirde birçok cilt problemine yol açabilecek zorlu soğuk ve kuru hava şartlarına karşı yapabilecekleriniz şunlardır;

  • Nemlendirici kullanın!

Su içmek bir dereceye kadar vücudunuzu ve cildinizi nemli tutmayı sağlasa da bu nem miktarı kış şartlarında yeterli olmamaktadır. Bu yüzden cildiniz kurumaya başlamadan önce özellikle soğuk havaya en çok maruz kalan el ve yüz bölgesi başta olmak üzere nemlendirici ile nemli tutmak cilt sağlığınız için faydalı olacaktır.

  • Bulunduğunuz Ortamın Sıcaklığı Önemli!

Çok vakit geçirdiğiniz ev ve ofis gibi ortamlarının sıcaklığı cilt sağlığınız için önemlidir. Bu ortamların sıcaklığı 22 ila 26 derece arası olmalıdır. Ayrıca yeterli nem düzeyi de %30-50 arası olmalıdır. Nemlendirici cihazlar veya kalorifer peteklerinin yanına koyacağınız su kapları ile bu oranı sağlayabilirsiniz.

  • Kıyafetlerinizde Pamuklu Kumaşı Tercih Edin!

Kış aylarında naylon ve polyester gibi sentetik kumaşlar cildin kurumasına neden olabilmektedir. Bunlar yerine doğal kumaşlar özellikle de pamuk kumaşları tercih etmelisiniz. Ayrıca dar kıyafetlerde vücudunuzdaki kan akışını olumsuz etkilediğinden bol kıyafetler de cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır.

  • Güneş Koruyucu Kullanın!

Kış aylarında Güneşli havalar ısıtmaktan daha çok cildimize zarar vermektedir. Kuru hava ile birleşen Güneş ışınları cildimizi olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden bu tür havalarda dışarı çıkmadan yarım saat önce Güneş koruyucu kullanmanız cildinizi korumanızı sağlayacaktır.

  • Duş Süreniz Uzun Olmamalı!

Kış aylarında duş sürenizin uzun olması cildinizi olumsuz etkilemektedir. Haftada iki kez 5-10 dakika arası yapacağınız duşlar yeterli olacaktır.

  • Maske ve Peeling’den uzak Durun!

Maske ve peeling genel olarak cildinizi kuruttuğu ve yıprattığından kış aylarında bu tıbbi zorunluluklar hariç uzak durmanız cildinizin daha fazla zarar almasına engel olacaktır.

 

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here