Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler

0
195

Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler

             Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Hamilelik en başından en sonuna kadar tüm detayları düşünmeniz ve buna göre bilinçli olmanız gereken bir süreçtir. Bebeklerin sağlıklı gelişiminin sağlanması hamilelik süreci boyunca yedikleriniz, içtikleriniz ve yaptıklarınızla doğru orantılı olarak bağlantılıdır.

Ancak; bebeklerin sağlık gelişimlerinin tam olabilmesi için aslında süreç hamile kalmayı düşündükleri andan itibaren başlamalıdır. Hamilelik kararının alınması ile birlikte yemek ve içeceklerin özenle seçilmesi ve süreç ile bebek gelişimini destekleyici vitaminler alınması önem kazanmaktadır.

Hamilelik Öncesi…

Hamilelik öncesi atılması gereken ilk adım; herhangi bir sağlık probleminizin olup-olmadığını anlamak için eşiniz ile birlikte gerekli kontrollerinizi yaptırmaktır. Sonrasında önerilen ise; fazla kilolarınız varsa bu kilolardan kurtulmak için gerekli diyet ve egzersizleri yapmaktır. Fazla kilolarınız yoksa bile; spor ve sağlıklı beslenme vücudunuzu hamilelik ve doğum için daha uygun bir hale getirecektir.

Ayrıca; hamileliğin daha rahat geçmesini sağlayacak ve bebeğin gelişimi için fayda sağlayacak bazı vitaminler alınması diğer bir önemli konudur. Uzmanlar bu vitaminlerin başlama tarihi olarak hamilelikten 3 ay öncesini uygun görmektedirler.

Anne adayının vücudu hamileliği ne kadar iyi hazırlanırsa hamilelik süreci hem anne hem de bebeği açısından daha kolay geçecektir. Hamilelik öncesi başlanacak vitamin desteği ile siz hamilelik süreci rahatça geçirebileceğiniz gibi, bebeğinizin de daha sağlıklı bir şekilde doğmasına imkân oluşturacaktır.

Hamilelik Başlamadan Önce Alınması Gereken Vitaminler…

Uzmanların tavsiyelerine göre hamilelik öncesi alınması gereken vitaminlerden birisi ve en önemlisi Folik Asittir. Folik asit, hem anne olmak isteyenlerin hamile kalmasını kolaylaştırmakta, hem de hem de annenin hamilelik süresince ihtiyacı olacak kalsiyum konusunda gereken desteği sağlayacaktır. Kalsiyum bebeğinizin kemik gelişiminin eksiksiz olması için önemli bir etkendir. Tabi tek başına folik asit kullanımı bunu sağlamayabilir. Bu yüzden süt ve süt ürünlerinin hamilelik süresi boyunca bol miktarda tüketilmesi de gereklidir. Kalsiyum seviyesinin referans değerler arasında olmasının sağlanması ile oluşabilecek birçok problemin önüne geçilmiş olunacaktır.

Kalsiyumdan sonra gelen diğer önemli vitaminler ise demir ve proteindir. Kan ve kas hücrelerinin gelişiminde etken olan bu vitaminler, hamilelik öncesinde kullanılmaya başlandığında bebeğinizin gelişimine fayda sağlayacağı gibi, sizi de hamilelikte sık karşılaşılan kansızlığa karşı koruyacaktır.

Ayrıca; hamilelik öncesinden başlayarak hamilelik süresince dışarıdan alacağınız desteklerle birlikte bu vitaminleri size doğal olarak sağlayacak, süt ve süt ürünleri, taze tüm sebze ve meyveler ile et, tavuk ve balık ürünlerini de tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here