Tarihi Değiştiren Kadın: Rosa Parks

0
16

Tarihi Değiştiren Kadın: Rosa Parks

        Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri…  Bu yazımızda sizlerle tarihte iz bırakmış kadınlardan birisi olan Rosa Parks’ı anlatmak isteriz. Öyle bir kadın ki, sadece bir hareketi, bir otobüs koltuğu ile ABD başta olmak üzere tüm dünyada siyahilerin kaderini değiştirmeyi başarmıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinin Alabama eyaletinin Montgomery şehrinde yaşayan Rosa Parks, geçimini şehir merkezinde terzilik yaparak sağlıyordu. Akşamları ise evine dönmek için beyazlar ve siyahiler için ayrı koltukları bulunan belediye otobüsü nü kullanıyordu. Otobüsün ortasında ise değişken statülü koltuklar bulunmaktaydı. Yani beyazlar için yer kalmadığında bu koltuklarda oturan siyahiler ayakta yolculuk etmek zorunda olsalar bile kalkmak ve beyazlara yer vermek zorundaydılar.

Tarihi Değiştiren Olay…

Tarih 1 Aralık 1955 Perşembe idi… Rosa Parks adında 42 yaşındaki minyon yapılı siyahi bir kadın akşam saat 6’da işinden çıktı ve evine gidebilmek için belediye otobüsüne bindi. Belediye otobüsünün orta sıralarında yani “değişken” statülü koltuklardan birinde yer bularak oturdu.

Birkaç durak sonra otobüs dolmaya başladı ve ön sıralarda beyazlara ayrılan yerler dolunca otobüs şoförü değişken statülü koltuklarda oturan siyahilere bir işaret yaparak kalkmalarını istedi. 3 siyahi erkek kalkarak arka tarafa doğru hareket ettiler. Rosa Parks’ın yanında cam kenarında oturan siyahi erkek de kalkmıştı. Rosa Parks ise kalkmadı ve cam kenarına geçerek oturmaya devam etti.

Otobüste bulunan herkesi şok eden bu hareket sonrası şoför kızgınlıkla kaldırmaya çalışsa da Rosa Parks yerini bir başkasına vermesi gerektiğine inanmadığını söyleyerek oturmaya devam etti. Bunun üzerine şoför polis çağırdı ve Rosa Parks tutuklandı. 5 Aralık günü yapılan mahkemede ise kamu düzenine itaatsizlikten kendisine 14 dolar para cezası verildi.

381 Günlük Boykot…

Rosa Parks’ın ceza alması sonrası şehirde yaşayan bütün siyahiler otobüsleri boykot ettiler ve 381 gün boyunca evlerine, işlerine ve nereye gitmeleri gerekiyorsa oraya yürüyerek gittiler. Durumu biraz daha iyi olanlar özel araçları ile diğerlerini taşıdılar ama bir tanesi bile 381 gün boyunca belediye otobüsüne binmedi. Hatta bu boykotu haklı gören bazı beyazlar bile araçları ile siyahilere destek oldular.

Bu boykot sonrası belediye otobüslerini işleten firma çok ciddi zararlar yaşamaya ve şehirde öfke yükselmeye başladı. Beyazlardan oluşan kalabalık gruplar evlerine veya işlerine yürüyen siyahilere saldırmaya hatta linç etme girişimlerine başladı ama haklı davalarından dolayı başlattıkları boykottan vazgeçiremediler.

Ve Zafer…

Rosa Parks’ın hareketi sonrası başlayan eylem sonunda zafere ulaştı. 21 Aralık 1956’da Yüksek Mahkeme verdiği kararla siyahilerin de otobüslerde istedikleri yere oturabileceklerine hükmetti ve böylece otobüs boykotu sona erdi. Irkçıların tepkisinin sert olması nedeniyle direnişin sembolü haline gelen Rosa Parks önce Virginia’ya sonrasında ise Detroit’e taşınmak zorunda kaldı.

Ancak; Rosa Parks’dan aldığı ilhamla ırkçılığa karşı direniş başlatan Martin Luther King sivil haklar mücadelesine devam etti ve 1964’te çıkarılan yasa ile başarıya ulaşıldı. Rosa Parks’ın o akşam bindiği otobüs ise bu sivil zaferin sembolü olarak halen Detroit’deki Henry Ford müzesinde sergilenmektedir.

 

Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı verilen direnişin ve fedakârlığın sembol ismi olan Rosa Parks 24 Ekim 2005’te 92 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

 

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here