İpek Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

0
115

İpek Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… İpek kumaş güzelliği ile kıyafetlerde çokça tercih edilen kumaşlardan birsidir. Ancak; hem değerli hem de hassas bir kumaş olması nedeni ile de kullanımı ve temizliği bir o kadar zordur. Bu yazımızda ipek kumaşlı kıyafetlerin nasıl temizlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz…

İpek Kumaş Nasıl Yıkanmalı?

İpek kıyafetler ince ve hassas bir kumaş olduğundan kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Temizliği kuru temizleme aracılığı ile yapılması uygundur. Ancak; evde de temizlenebilmektedir. Peki nasıl?

İpek kumaşlar, kesinlikle sıcak suda yıkanmamalıdır. Ayrıca; herhangi bir kimyasal içeren deterjanlar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kıyafetinize ciddi zararlar verebilmektedir. İpek kıyafetler sadece soğuk veya soğuğa yakın ılık su ile elde yıkanmalıdır.

Bir leğenin içine koyacağınız soğuk suya bebek şampuanı veya bitki özlü kimyasal içermeyen deterjan ekleyin ve kıyafetinizi içerisinde 5-6 dakikalık bir süre bekletin. Lekenin ağırlığına göre süre uzatılabilir. Sonrasında elleriniz ile hafifçe ovalayarak kıyafetinizi yıkayın. Daha sonra başka bir leğene durulama için temiz su doldurun ve kıyafetinizi bu suda iyice durulayın. Kıyafetinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız durulama suyuna az miktar saç kremi ekleyebilirsiniz. Ayrıca; beyaz renkli kumaşlarda sararmayı gidermek için suya bir kaşık kadar elma veya beyaz sirke ekleyebilirsiniz.

Duruladıktan sonra kıyafetinizi sakın sıkarak fazla suyunu almaya çalışmamalısınız. Fazla suyu isterseniz kıyafetinizi bir havlu üzerine sererek alabilirsiniz. Daha sonra kıyafetinizi güneş ışığını direkt olarak almayacak bir yere asarak kurutabilirsiniz. Çünkü güneş ışığı kıyafetlerin yıpranmasına ve solmasına neden olabilmektedir.

İpek Kıyafet Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kıyafetleri kendiniz yıkayacaksınız, yıkamadan önce yıkama talimatlarını mutlaka okumalısınız
  • Kıyafetinize doğrudan parfüm veya deodorant gibi kimyasal içerikli maddeler temas ettirmeyiniz.
  • Kumaşını parlatmak için asla çamaşır suyu kullanmayınız.
  • Yazımızın başında kuru temizleme ile temizlenebilir şeklinde bahsetmiştik ancak; çoğu kuru temizlemeye uygun olsa bile, uygun olmayan kumaş çeşitleri de bulunmaktadır. Bu yüzden kuru temizlemenin uygun olup-olmadığını kontrol etmelisiniz.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here