Yeni Anneler İçin Temel ve Pratik Bilgiler

0
25

Yeni Anneler İçin Temel ve Pratik Bilgiler

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bu yazımız yeni anneler veya anne adayları için olacak. İlk çocuğuna hamile olan veya ilk çocuğunu yeni doğurmuş olan anne adayları veya yeni annelerin kafalarında birçok soru bulunmakta ve bunlardan bazıları onları korkutmaktadır. Bu yazımızda kafalarındaki bu soruları cevaplayacağımız gibi bazı temel ve pratik bilgiler ile korkularını gidermeye çalışacağız.

Yeni Anneler İçin Önemli Bilgiler…

  • Emzirme ve Anne Sütü…

Bebeğin doğumundan sonra ilk 1 saat içerisinde emzirilmesi gerekmektedir. Ayrıca; bu ilk ten teması olacağından hem siz hem de bebeğiniz için en özel anlardan birisi olacaktır. Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besini ona sağlayacaktır ve onu hastalıklardan koruyacaktır. Ayrıca; ilk bir ay bebeğinizin sık sık emzirilmesi onun hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Unutmayın bebeğin kendisini en rahat ve güvende hissedeceği yer sizin yanınız olacaktır.

  • İlk Günlerinde Kafa Şekline Takılmayın!

Bebekler doğduklarında baş kemikleri üst üste binmiş bir durumdadır ve hala oldukça yumuşaktır. İlk birkaç gün veya 1 hafta kafasında şekil bozuklukları olabilir. Bu durumun sizi endişelendirmesine izin vermeyin çünkü gayet normal bir durumdur. Birkaç günlük bir süre geçtikten sonra kafası normal şekle dönecektir.

  • Sizi Görüp Duyar!

Yeni doğan bebekler ilk günlerde çok net olmasa da yakın mesafeleri görebilmektedir. İlerleyen günlerde görme duyusu gelişecek ve daha uzak mesafeleri de görmeye başlayacaklardır. Ayrıca; sizi duyabilirler de, işitme duyularını test etmek için çeşitli sesler çıkarıp, bu seslere vereceği tepkileri ölçebilirsiniz.

  • Sizi Hissetmesine İzin Verin!

Anneler ile bebekleri arasındaki bağ çok güçlüdür ve bu doğumdan hemen sonra da bu şekildedir. Bu yüzden bebeğiniz ile yapacağınız her temas bu bağı koruyacak ve daha da güçlendirecektir. Özellikle ten teması başta olmak üzere, konuşmak, şarkı-ninni söylemek, hatta sizi koklaması bile varlığınızı hissetmesi ve sizin yanınızdayken kendisini güvende hissetmesi açısından önemli detaylardır.

  • İlk Günlerde Fazla Kişinin Öpüp-Sevmesini Engelleyin!

Bebekler doğumdan sonra en hassas dönemlerini yaşarlar. Bağışıklık sisteminin oluşmadığını ve her hastalığa karşı tehlike içerisinde bulunduğunu unutmayın. Her ne kadar anne sütü bebekleri korusa da, anne sütünü de yeni içmeye başladığını unutmayın. Bu yüzden olası hastalık riskine karşı en azından ilk bir-kaç hafta fazla kişinin çok yakın temas kurmasına izin vermemeye çalışın.

  • Bulunduğu Ortamın Isısını Kontrol Altında Tutun!

9 ay boyunca anne karnında sıcak bir ortamda bulunan bebeğin doğumdan sonra sıcak geçişlerle bu duruma alışması lazımdır. Bu sebeple, odanın devamlı olarak ısısını kontrol altında tutmalı ve 22-24 derece arasında olmasını sağlamalısınız.

  • Kakasını Kontrol Edin!

Bebeğinizin kakası size bebeğinizle ilgili birçok bilgi verebilir. Renginden, katılığına kadar önemli detaylar beslenmesi hakkında bize önemli ipuçları verecektir. Şüphelendiğiniz veya normalin dışında bir durum tespit ettiğiniz de ise; bir uzman görüşü almanız önemlidir.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here