El ve Ayak Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

0
136

El ve Ayak Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Ellerimiz ve ayaklarımız çoğunlukla dışarıda olduğundan veya uzun süreler ayakkabı içerisinde kaldığından dışarının tüm zorlu şartları ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Soğuk, sıcak, rüzgâr, yağmur ve ter gibi farklı şartlarda yıpranırlar. Bu yüzden el ve ayakların bakımı hem çevre şartlarından korunmak hem de güzellik açısından önemli bir konudur. Bu yazımızda biz de sizlere el ve ayak bakımı konusunda işinizi kolaylaştıracak püf noktalardan bahsedeceğiz…

El ve Ayak Bakımında Bilinmesi Gerekenler…

El bakımı;

  • Kış aylarının soğuğunda ellerinizin çatlaması oldukça muhtemeldir. Bu yüzden mutlaka E vitamini içerikli bir el kremi kullanmalısınız. Kış aylarında el ve tırnaklarınızı beslemenin formülü budur.

 

  • Soğuk havalarda ellerinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız. Çatlamalara karşı en önemli silahınız nemlendirici olacaktır. Günde 2 kere nemlendirici kullanmak yeterli olacaktır.

  • Nemlendirici seçiminizde cilt tipinizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Cilt tipinize göre olmayan nemlendiriciler fayda sağlamak yerine zarar verici veya faydasız olabilir.

 

  • Doğal içerikli kremler kullanmanız kimyasal içerikten sizi koruyacaktır. Shea yağı, üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı, badem yağı vb. yağlar cilt için oldukça besleyici ve koruyucudur.

 

  • Tırnaklarınızı güçlendirmek ve beyazlatmak için limon suyu kullanabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce yarım limonu ellerinize ve tırnaklarınıza sürerek yatarsanız el deriniz yumuşayacak ve tırnaklarınız güçlenecektir.

 

  • El bakımı ile ilgili bir diğer önemli konu ise tırnaklarınızın kenarında kalkmış olan derilerdir. Bu derilerin asla koparılmaması gereklidir. Yara, kızarıklık ve şişme benzeri tepkiler oluşabilir.

 

Ayak bakımı;

  • Özellikle kış aylarında kalın ayakkabı ve botların içerisinde kalan ayaklarda en sık görülen problem; ayak ağrılarıdır. Ayak ve vücut sağlığı için uzun süre ayakkabı kullanımından sonra ayaklara rahatlatıcı uygulamalar yapmanızdır. Masaj veya sıcak suda bekletmek gibi…

  • Ayaklarınız uzun süre ayakkabı içerisinde kaldığı için ayaklarınızın topuk kısmı kuruyor ve sertleşiyorsa, yumuşatıcı veya nemlendirici ayak kremi kullanmanız fayda sağlayacaktır.

 

  • Ayaklarınızın genel bakımı için ise; yatmadan önce ayaklarınızı yıkayıp, nemlendirip, nemlendirici üzerindeyken yatmanız oldukça faydalı olacaktır.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here