Dünyanın Sıfır Noktası: Milyon Taşı

0
58

Dünyanın Sıfır Noktası: Milyon Taşı

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bu yazımızda size eski Roma dönemine ait bir bilgi vermek istemekteyiz. Bizans döneminde dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen Milyon Taşı…

Her yol Roma’ya çıkar söyleminin de kaynağı olduğu söylenen milyon taşı, 4. Yüzyıldan beri şehirlerin uzaklık hesaplamasında kullanılmakta idi. Şu anda yanından geçenlerin bile dikkatini çekmeyen bu taşın tarihini öğrenince, aslında ne kadar önemli bir görevi ve tarihi özelliği olduğunu anlayacaksınız.

Milyon Taşı…

İstanbul’un Fatih İlçesine bağlı Eminönü semtinde, Ayasofya’nın kuzeybatı köşesinde Yerebatan Sarnıcının girişine yakın bir yerde bulunur milyon taşı…  Geçmişte İstanbul’a ulaşan tüm yolların başlangıç noktası ve dünyadaki diğer şehirlerin uzaklık hesaplamasında sıfır noktası olarak kullanılmaktadır.

Milattan sonra 4. Yüzyılda Bizans İmparatoru 1. Konstantinus tarafından yaptırılmış olan Milyon taşı, İtalya’nın Roma kentinde bulunana bir diğer anıt taşı olan Millianium Aureum ile aynı işlevi görmesi amacı ile yaptırılmıştır.

Bizans’ın yeniden inşası ve İstanbul’un başkent olması sebebi ile Büyük Konstantin tarafından yerleştirildiği düşünülmektedir. İlk yapıldığında şeklinin 4 büyük sütun üzerine oturtulmuş kubbeli bir yapıda olduğu, Roma kültüründe önemli bir yer tutan bu yapı şeklinin Tetrapylon olarak anıldığı bilinmektedir. Zamanla parçalanan ve bugün sadece tek bir sütun halinde olan milyon taşı, geçmişte tüm dünyanın sıfır noktası olarak kabul görmekteydi.

Antik Roma yollarının başlangıcı olarak kabul edilen milyon taşı, 1884 yılına kadar başlangıç meridyeni olarak kabul edilmekteydi. 1884 yılında Washington’da düzenlenen Uluslararası Meridyen kongresi sonrası başlangıç meridyeni İstanbul yerine İngiltere Greenwich olarak kabul edilmiş ve bütün dünya ülkeleri saatlerini Greenwich başlangıç meridyenine göre tekrar düzenlemiştir.

Milyon taşı anıtı, 1957 yılında belediye tarafından yapılan çevre düzenleme çalışmaları esnasında tekrar ortaya çıkarılmıştır ve koruma altına alınarak ziyaretlere açılmıştır. Günümüzde milyon taşının geçmişteki önemi ve özelliğini hatırlatacak şekilde hala birçok dünya ülkesine olan uzaklıklarının yazılı olduğu tabelalar anıtın yanında yer almaktadır.

 

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here