Salgın / Contagion

0
8

Salgın / Contagion

Merhaba kadinnediyo.com’un sinemasever ziyaretçileri… Dünya, hava veya temas yolu ile insanlara bulaşan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bir virüsün etkisi altına girseydi, neler olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Yıldız oyuncu kadrosu ile size gün be gün virüsün yayılışını, toplumun panik halini ve kaosa dönen düzenin detaylı şekilde anlatıldığı bir film önerisi ile birlikteyiz. Salgın filmi, komplo teorisyenlerinin sıklıkla kullandığı bir temayı bize farklı açılardan anlatıyor. Bu film ile hastalığın kaynağını ve ilk hastayı araştıran kişiler, hastalığın yayılışını hesaplayan uzmanlar, toplumun panik havasından nemalanmaya çalışan kişiler gibi birçok farklı gözden salgın olayını en ince ayrıntılarına kadar gözlemleyebiliyoruz…

Salgının yayılışı…

Dünyanın farklı bölgelerinde birkaç kişinin benzer sebeplerle ölmesi üzerine hastalık kontrol merkezi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün konuyu araştırması ile hikâyemiz başlıyor. Önceliğin hastalığın tespiti ve tedavi yönteminin bulunması olarak belirlenmesinden sonra farklı kişilerin ve farklı ülkelerin verdiği kararlar ve aldığı önlemleri görüyoruz. Mümkün olduğunca az kişinin etkilenmesi amacı ile alınan tedbirler, dolaşan dayanaksız haberler, panik halindeki insanlar ve en önemlisi sevdiklerini korumaya çalışan kişiler…

Güzel bir şekilde işlenen saydığımız olaylar neticesinde olaylar gün gün bize aktarılıyor. Bizi tadında bir gerilime sürükleyen film, böyle bir durum ile karşılaşıldığı takdirde insanların neler yapabileceği, can korkusu ile ne kadar tehlikeli ve kuralsız işler yapılabileceği ve her zaman kaostan faydalanmak isteyenlerin olacağını bize apaçık sunuyor. En çok da bi kendimiz de dâhil olmak üzere kişilerin sevdiklerini korumak için yapabilecekleri…

26 Milyon Ölü…

Virüsün yayılışını ve insanların çaresizliğini gün gün izlerken ara ara başrollerimizin izlediği televizyondan ve yaptığı telefon görüşmelerinden öğrendiğimiz olaylar neticesinde salgın sebebi ile dünya üzerinde yaklaşık 26 milyon kişinin öldüğünü takip edebiliyoruz.

İnsanların virüsten korunmak için evlerinden çıkmadığı, devamlı dezenfeksiyon ile kendilerini temizlediği ancak; çok basit temaslarla bile hastalığı kaptıkları da yönetmenin hikâyenin akışı içerisinde seyirciye çok güzel bir şekilde anlatılıyor.

Ve Aşı Bulunuyor…

Hikâyenin akışı içerisinde tedavi için yapılan çalışmalar, başarısızlıklar ve çaresizlik bize farklı bir şekilde anlatılıyor. Devamlı mutasyon geçiren virüsün yapılan çalışmalar sonrası tedavisi bulunamamakta ve yönetmen bu sahnelerde bizi biraz umutsuzluğa itmektedir. Ayrıca; hastalık kontrol merkezi tarafından görevlendirilen doktorumuzun da özveri ile yaptığı araştırmalar esnasında hastalığı kaparak, ölmesi yine bizi umutsuzluğa iten bir diğer olay…

Ancak; daha sonra çalışmalar sonuç veriyor ve aşı bulunuyor. İnsanlar üzerinde deney yapılması uzun süreceğinden aşının mucidi kendisine uygulayarak büyük bir risk alıyor ama belki de aşının denenmesi sürecindeki milyonlarca kaybın önlenmesi konusunda büyük bir özveri örneği göstererek büyük bir iş başarıyor.

Lakin aşının bulunması ve insanlara dağıtılması süreci, neredeyse 8 milyara varan Dünya nüfusu için bir gün de yapılabilecek bir olay değil. Bu yüzden doğum tarihlerine göre kura çekilerek sıra belirleniyor. Ancak; acil durumda olanların yakınları ve aşının kalmayacağını düşünenler, sıranın gelmesini beklemeden önce aşıyı ele geçirmek için adam kaçırma veya ev baskınları gibi birçok illegal yola başvurabiliyor.

Film Hakkında…

Başından sonuna kadar soluksuz izleyeceğiniz film, 2 saatlik süre içerisinde bize birbirinden farklı birçok duyguyu aynı anda yaşatıyor. Empati yapmaya çalıştığınız da bile kendinizi tam olarak o kişilerin yerine koyamayabiliyorsunuz. Bu yönüyle izlenmesi gereken filmler listemizde kendisine ilk sıralarda yer bulabiliyor.

Yapım: ABD, Birleşik Arap Emirlikleri

Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Matt Damon, Marion Cotilard, Laurence Fishburne, Kate Winslet, Jude Law,Gwyneth Paltrow ve Bryan Cranston.

 

            İyi Seyirler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here