Zayıf Bağışıklık Sistemi Nasıl Anlaşılır?

0
177

Zayıf Bağışıklık Sistemi Nasıl Anlaşılır?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Bugünlerde sık duyduğumuz bağışıklık sistemi vücudumuzdaki en büyük savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sisteminin zayıflığı ise bizi hastalıklara karşı savunmasız ve çaresiz bırakabilmektedir. Be sebeple bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Peki, bağışıklık sisteminizin güçlü olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için hasta olmanızı beklemek yanlıştır. Çünkü zayıf bağışıklık sistemi hastalıktan önce de bize bazı belirtiler sunar. Bu yazımızda size bu belirtilerden bahsedeceğiz…

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması…

Bağışıklık sistemi dönemsel geçişler gibi vücut dengesini sarsan olaylarda zayıflayabilmektedir. Dönemsel geçişler haricinde stres, hareketsizlik ve sağlıksız beslenme için de geçerlidir. Bu durum en güçlü bağışıklık sistemi için bile aynen geçerlidir. Bağışıklık sistemi zayıflamaya başladığında ise; bazı fiziksel belirtiler göstermeye başlamaktadır.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında en sık görülen belirti yorgunluk hissidir. Otururken bile kendinizi güç sarf ettiğiniz eski günlere göre daha yorgun hissediyorsanız konunun uzmanı bir doktordan görüş almanız önerilmektedir. Özellikle de sabahları yorgun uyanmak ve uyku kalitesinin düşmesi bağışıklığınızın düştüğünü gösteren önemli diğer ayrıntılardır. Bu belirtiler aynı zamanda demir ve vitamin eksikliğinin de belirtileridirler.

Zayıf Bağışıklık Sisteminin Belirtileri…

Diğer önemli bağışıklık sistemi belirtileri, sık uçuk çıkması ve enfeksiyonların tekrarlaması ve nedensiz oluşan yaralardır. Ağız ve dudak çevresinde çıkan uçuklar eğer, yıldan 3-4 defadan fazla çıkıyorsa, bu bağışıklık sisteminin zayıfladığını ve takviyeye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Yine tekrarlayan enfeksiyonlar ve uzun süren hastalık hali bağışıklığı sağlayan beyaz kan hücrelerinin yeterli olmadığının göstergesidir.

Son olarak ise; herhangi bir dış etken olmadığı halde vücudunuzda oluşan yaralar veya yaraların geç iyileşmesi hali yine bağışıklık sisteminin fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediğinin göstergesi kabul edilmektedir. Önemsenmeyen sivilceler, kasık bölgesinde kabarma veya kızartı, saç derisinde pullanma, ayak mantarları ve ciltteki kızarıklıklar göstergelerdir.

            Sağlıklı günler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here