Yağlı Saçlar Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

0
85

Yağlı Saçlar Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Sağlıklı ve parlak saçlar bir kadının en önemli aksesuarıdır. Gür ve canlı saçlar ile güzelliğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak yağlı bir saç derisi ve saç tam aksine sebep olabilmektedir.

Saç derisi oldukça hassastır. Belirli bir oranda nemli ve yağlı olmalıdır. Bu denge sağlanmadığı takdirde saçlarınız kuruyabilir veya yağlanabilir. Kullandığınız şampuan, tarak, fırça, saç kremi veya şekillendirici saydığımız bu iki durum için de geçerlidir. Peki, bahsettiğimiz bu doğal denge nasıl sağlanabilir ve saçlarınızın yağ probleminden uzak bir şekilde nasıl güzelliğini sağlayabilirsiniz.

Yağlı Saçlar…

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, yapılan araştırmalar sonucu bilim insanları, zeki insanların saçlarının daha hızlı yağlandığı ve normalden daha yağlı olduğunu tespit etmişlerdir. Tabi bu saçlarınızın güzel olmasına engel değil…

Yağlı Saçlar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler:

  • Sık Şampuan Kullanmayın!

Bitkisel içerikli olanlar hariç şampuanların çoğunluğu saç derisine zararlıdır. İçeriklerindeki kimyasal maddeler, serbest radikaller veya toksik maddeler saçın doğal yağ dengesine zarar vermektedir. Bu yüzden sık şampuan kullanmak saçınıza daha çok zarar verecektir. Hafta 2 kez şampuan kullanmak size yeterli olacaktır.

  • Saç Tipinize En uygun Şampuanı Kullanın!

Şampuan seçimi oldukça önemli bir konudur. Dış ambalajı veya kokusu güzel diye şampuan seçimi yapılmamalıdır. Tercih edeceğiniz şampuanın sizin saç ve deri tipinize en uygun olanını bulmalı ve devamlı aynı şampuanı kullanmalısınız.

  • Saç Şekillendiricilere Dikkat!

Saç şekillendiriciler saç derisi üzerinde tabaka oluşturduğundan saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden kullanılmamasını önermekteyiz. Ancak bazı zorlu saçlarda kullanılması kaçınılmaz ise; makul miktarlarda kullanılması ve saç dipleri veya uçlarına doğru değil orta kısımlarına doğru kullanılması daha az zarar görmesini sağlayacaktır.

  • Saçlarınızı Sık Taramayın!

Saçların taranması veya fırçalanması saçların yağlanmasını artırmaktadır. Doğru saç tarama, banyodan sonra hafif nemli saçı bir kez taranmaktır. 

  • Sıcak Su Kullanmayın!

Sıcak su ile saçları yıkamak saç derisindeki gözenekleri büyütmekte ve yağlanmayı artırmaktadır. Aynı zamanda saçların dökülmesine de sebep olabilmektedir. Bu yüzden saçların soğuğa yakın ılık su ile yıkanması gereklidir. Soğuk su ayrıca; saçların daha canlı görünmesini de sağlamaktadır.

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here