Orta Yaş Dönemine Uygun Spor Seçimi

0
103

Orta Yaş Dönemine Uygun Spor Seçimi

            Merhaba kadinnediyom.com ziyaretçileri… Orta yaş dönemi kendimizi hala genç hissettiğimiz bir dönemdir. Ancak; biyolojik olarak vücudunuz hala genç ve zinde olmayabilir. Bu dönemde vücudumuz yavaş yavaş ileri yaşlardaki metabolizma hızına ve gücüne geçiş yapar. Bu yüzden bu geçiş döneminde seçilecek spor aktiviteleri dikkatli seçilmelidir.

Bu yazımızda hassa bir dönem olan orta yaş grubu için yapılabilecek spor aktiviteleri ve spor tercihinin nasıl yapılması gerektiğinden bahsetmek isteriz…

Orta Yaş Dönemi Spor Seçimi…

Orta yaş grubunun çoğunluğu iş ve ailevi sorumluluklarının verdiği yoğunlukla inaktif denilen yani fazla hareket edemeyen gruptur. Bu gruptakiler spora başlayacakları zaman hareketsiz dönemleri hesaba katılarak uygun efor ile başlamalıdır. Bu dönem için spor yaparken amaçlanması gereken hatta dikkat edilmesi gereken en önemli konu, estetik amaçlı spor yapmak değil, kaslarda ve eklemlerde kalıcı bir hasar oluşturmadan sağlık amaçlı spor yapmak olmalıdır.

Orta yaş dönemi için en uygun sporlardan birisi Fitnessdır. Spor salonlarında uygun ağırlık ve uygun tekrarlar ile kaslarınızı ve eklemlerinizi ilerleyen dönem için hazırlayabilirsiniz. Ancak; salonlarda yapacağınız sporun uzman bir hoca kontrolü dışında bilinçsiz olarak yapılması size faydadan çok zarar verecektir. Hesapsızca kaldıramayacağınız ağırlıkların altına girmek veya fazlaca efor sarf etmek sık yapılan hatalardandır. Fitness haricinde orta yaş dönemi için en uygun sporlar ise; tempolu yürüyüş, doğa yürüyüşü, yüzme, bisiklete binme, tenis ve masa tenisi gibi vücudu ve kalbi dengeli çalıştıran sporlardır.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Orta yaş grubundakiler için spor yaparken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

  • Amacınız güzel görünümlü bir vücut kazanmak değil, zinde ve sağlıklı olmaktır.
  • Spor yaparken önemli olan bir ve birkaç seferde ne kadar spor yaptığınız değildir. İstikrarlı olarak sporun hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline getirebilmektir.
  • Vücut ve kas tipinizi tanımak çok önemlidir. Esneklik veya kas hafızanızı bilerek spor yapmak sizi olası zararlardan koruyacaktır.
  • Futbol veya basketbol gibi takım oyunlarında çık sık oynanmadığı ve yeterli kondisyon sağlanmadığı için sakatlıklar ile çok sık karşılaşılmaktadır. Bu yüzden bu tür sporlardan mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.
  • Parklarda veya açık alanlardaki spor aletleri bir kontrol mekanizması olmadığında size zarar verebilir. Bu yüzden bu spor aletlerini bilinçsizce kullanmamak gereklidir.

Teşekkürler.

      Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here