Cevizin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

0
74

Cevizin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Şifa dolu besinler hakkında siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda size cevizin faydaları hakkında bilgiler vereceğiz…

Geç Keşfedilen Değer: Ceviz…

                        Ceviz ülkemizin hemen hemen her köşesinde ve toprağında yetişmektedir. Buna rağmen değeri yeterince bilinmemektedir. Birçok kişi kabuğunun sert oluşundan ya da tadından dolayı cevize kıymet vermemektedir. Daha doğrusu kıymet vermemekte idi. Ancak; son yapılan bilimsel araştırmalar ve ünlü bilim insanlarının verdiği bilgiler ile halen yeterli düzeyde olmasa bile artık bir nebze de olsa rağbet görmeye ve kıymet verilmeye başlandı.

Peki, cevizi bu kadar önemli kılan nedir? Birçok faydasının olmasının yanı sıra tabi ki ilk sırada zihni ve hafızayı güçlendirici etkisi diyebiliriz. Ceviz; içeriğindeki yağ asitleri, Omega 3 ve E vitamini ile özellikle beyin sağlığı için çok faydalıdır. Zaten dış ve iç görüntüsünün bir kafatası ve beyni andırması bu konuda bize ipucu vermektedir. Ayrıca; birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde önemli bir faktör olduğu bilimsel bir gerçektir. Damar sağlığı konusunda da oldukça faydalı bir yiyecek olan ceviz, damar hastalıkları ve tansiyon için de iyileştirici ve düzenleyici etkiye sahiptir.

Cevizin Faydaları…

Cevizin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Zengin bir Omega 3 ve E vitamini kaynağıdır.
  • İçerdiği yağ asitleri ile birçok hastalık için iyileştirici ve önleyici faydaları vardır.
  • Alzheimer hastalığına karşı oldukça etkilidir.
  • Kalp, damar ve tansiyon hastalıkları için iyileştirici ve düzenleyici etkisi vardır.
  • Çocukların zihin gelişimini güçlendirir ve artırır.
  • Çocuklarda davranış bozukluğu ve hiperaktiviteye karşı etkilidir.
  • Kan pıhtılaşmasını önler.
  • Kalp ritmini düzenleyici etkisi vardır.
  • Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Cevizle ilgili bilinmesi gereken ve olumsuz sayılabilecek tek konu ise; içeriğinde çok yağ barındırdığı için fazla tüketiminde kilo almaya sebep olabilmektedir.

 

            Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here