Kızılcık Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

0
7

Kızılcık Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Tabiplerin piri olan Lokman Hekim’in “Bu meyveyi yiyen hasta olmaz!” dediği mucizevi etkili Kızılcık… Bu yazımızda sizinle Kızılcık Meyvesi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaşmak isteriz…

Kızılcık Meyvesi…

             Kuzey yarım kürenin soğuğa yakın bölgelerinde yetişen Kızılcık, Eylül ve Ekim aylarında yani sonbahar mevsiminde toplanır. Zeytin büyüklüğünde ve kıpkırmızı renkte olan meyvenin, oldukça şifalı olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de yüksek rakımlı birçok ilimizde yetişen kızılcık, bazı yörelerde, kiran, kiren, ergen veya eğren isimleri ile bilinmektedir. Suyu içilebilen kızılcık, ayrıca; şerbet, reçel veya marmelat olarak da tüketilmektedir.

Kızılcık içeriğinde yüksek seviyede A, E, C ve K vitaminleri barındırmaktadır ve zengin bir sodyum, manganez, kalsiyum, bakır ve potasyum gibi mineral kaynağıdır. Ayrıca; eski zamanlarda tıbbi bir meyve olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Kızılcık Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Zengin bir lif kaynağıdır. Hem besleyici hem de tokluk hissi verici bir etkisi vardır bu sebeple kan basıncının düzenlenmesine ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Kızılcık doğal bir antibiyotik ve ağrı kesicidir. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini içeriği ile antiviral ve antibakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Soğuk algınlığına ve gripe karşı oldukça etkilidir.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında en etkili doğal ilaçlardan birisidir.
  • İçeriğindeki E vitamini sayesinde yaraların hızlı iyileşmesini ve iltihapların hızlı kurumasını sağlamaktadır.
  • İçeriğindeki bol kalsiyum sayesinde osteopoprz gibi kemik hastalıklarına karşı fayda sağlamaktadır.
  • Kanın pıhtılaşmasını önleyen ve tümörlere karşı önleyici etkisi bilinen salsilik asit içermektedir.
  • Diş sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca; diş yüzeyindeki lekelerin giderilmesinde etkilidir.
  • İçeriğindeki melatonin hormonu sayesinde uyku düzeni oluşturur ve uyku problemlerini giderir.

Teşekkürler.

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here