İstanbul’da Günübirlik Mola: Prens Adaları

0
5

İstanbul’da Günübirlik Mola: Prens Adaları

    Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşayan kişiler için şehrin stresi ve yorgunluğu kaçınılmazdır. Arada bir bu kargaşa ve yoğunluktan kaçmak isteği oluşabilir. İşte tam da bu anlarda İstanbul’un yanı başında size günübirlik kısa bir mola sağlayabilecek Prens adaları imdadınıza yetişebilir.

Kafa dinlenebilecek, günlük stres ve yorgunluktan uzaklaşabilecek, sakin ve sessiz bir gezinti arayanların sıklıkla uğradığı prens adaları, İstanbul’un 39 ilçesinden biridir. Tarihi ev ve yapıları, motorlu araçların bulunmadığı sessiz sokakları, doğayla iç içe olabileceğiniz piknik alanları ve tabi ki denizle kucaklaşabileceğiniz plajları. Daha aklımıza gelmeyen birçok farklı güzellik…

Prens (Prinkipo) Adaları…

İstanbul’da Kadıköy, Maltepe, kartal ve Pendik ilçelerine paralellik gösteren ve toplada 9 adadan oluşan prens adaları tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Bunlardan bazılar; Evliya adaları, keşiş adaları, papaz adaları, ruh adaları, halka adalar ve kızıl adalardır. Ancak en çok bilinen ismi prens adalarıdır. Prens adaları olarak bilinmesinin nedeni ise; R0ma ve Bizans imparatorlukları dönemlerinde asillerin ve prenslerin bu adalara sürgün edilmesidir. Büyük İskender’in komutanlarından Panormos’un M.Ö. 298 yılında adalara yaptırdığı kale ile de tarihte ilk kez bahsi geçmiştir.

Büyükada (Prinkipo), Heybeliada (Halkis/Halki), Burgazada (Antigone/Antigoni), Kınalıada (Proti), Sedefadası (Terevinthos/Terebintos), Kaşık Adası (Pita), Tavşan Adası (Neandros), Yassıada (Plati) ve Sivriada (Ohia/Oksiya) adlarında 9 adadan oluşan prens adalarında yoğunlukla Rum, Ermeni ve Musevi yerleşimi bulunmaktadır.

  • Büyükada (Prinkipo/Prens)…

Prens adalarının en büyüğü olan Büyükada, özellikle yaz mevsiminde ciddi bir nüfusa sahiptir. Deniz turizmi konusunda oldukça canlı olan Büyükada’da birbirinden güzel eski köşkler, Aya Yorgi tepesi ve kilisesi başlıca görülmesi gereken yerlerdendir.

  • Heybeliada (Halki/Bakır)…

Prens adaları içerisinde en yeşili olan Heybeliada, özellikle doğa ile sizi kucaklaştıran piknik alanları ile ön plandadır. Heybeliada Deniz Lisesi, İsmet İnönü Evi, Bet Yaakov Sinagogu, Rum Ortodoks Ruhban Okulu ve Ayios Nikolaos Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

  • Kınalıada (Proti)…

İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada, Romen Diyojen’in sürgün edildiği ada olarak ünlüdür. Birçok piknik alanına sahip adada, yürüyüş yapmak da eğlenceli olabilir. Sırp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Hristos manastırı ve Sirakyan İkiz evleri görülmesi gereken başlıca yerlerdir.

  • Burgazada (Antigoni)…

Prens adalarından 3. büyük olan adadır. Ünlü Türk edebiyatçı Sait Faik Abasıyanık’ın evi de bu adada yer alır ve şuan müze olarak düzenlenmiştir. Saint Georges hastanesi ve Ayios Loanis ayazması görülebilecek yerler arasındadır.

  • Sedef adası (Terebintos)…

Adaların yerleşime açık en küçük adasıdır ve genellikle yazlık villalar bulunmaktadır. Etrafı doğal plajlarla çevrilidir.

  • Yassıada (Plati)…

Hayırsız ada olarak adlandırılan adalardan birsidir. Yassıada özellikle 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra kurulan Yüksek Adalet Divanı ve Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamıyla öne çıkmaktadır.

  • Sivriada (Ohia)…

Hayırsız ada olarak adlandırılan adalardan diğeridir. Yerleşime açık değildir. Ada üzerinde günümüze kalıntıları ulaşan bir de manastır bulunmaktadır.

  • Kaşık adası (Pita)…

Ters dönmüş kaşık görüntüsünden dolayı Kaşık adası olarak adlandırılmıştır. Ada üzerinde sadece birkaç iskele ile birkaç özel mülk bulunmaktadır.

  • Tavşan adası (Neandros)…

İstanbul kıyılarına en uzak adadır. Balıkçı adası olarak da bilinen ada ağaçsız, kayalık bir adamdır. Ada üzerinde bolca tavşan yaşamakta olduğundan bu isimle anılmıştır.

 

            İyi geziler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here