Çin Seddi – The Great Wall

0
66
The Great Wall

Çin Seddi – The Great Wall

Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri… Fantastik dünyanın tarih gizemi ile buluştuğu güzel bir film önerisi ile yine birlikteyiz… Binlerce kilometre uzunluğundaki Çin seddinin hep gelen Türk ve Moğol akınlarına karşı yapıldığını düşünüyorduk. Ancak; bu film Çin seddi ile ilgili bize farklı ve ütopik bir öneri sunmakta…

The Great Wall

Kovalamaca ve Siyah toz…

Film dağlık ve kumluk bir arazi üzerinde at sırtında yapılan kovalamaca ile başlıyor. Filmin ilerleyen sahnelerinde Çinlilerin yeni keşfettiği siyah toz yani barutu aramaya geldiklerini anladığımız başrollerimiz, ustaca bir taktikle kendilerini kovalayan yağmacı olduğunu tahmin ettiğimiz kişilerden kaçarak bir dağ yamacına sığınırlar ve geceyi orada geçirmek için kamp kurarlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise; karanlıktan gelen bir saldırı yaşayacaklardır.

Kim veya ne olduğunu göremedikleri karanlık bir şeyin saldırısını uğrayan kamp birçok kayıp verir ancak; başrolümüz Matt Damon zorlu bir mücadeleden sonra yaratığı kayalıklardan düşürerek öldürmeyi başarır. Ortada sadece nasıl bir yaratığa ait olduğunu bilmedikleri bir kesilmiş el kalacaktır.

Kovalamaca Devam Ediyor…

Sonrasında kampta kalan son iki kişi yani kahramanlarımız yağmacılar tarafından tekrar bulununca kovalamaca yeniden başlıyor. Kaçarken ise; daha önce görmedikleri devasa boyutta ve uzunluktaki Çin seddine önüne çıkacaklardır. Kulelerden gelen oklar ile yağmacılar kaçıştıktan sonra başrollerimiz muazzam bir düzende olduğunu gördüğümüz orduya teslim olmayı tercih ederler. Kule komutanları tarafından sorguya çekilen kahramanlarımız kendilerine saldıran yaratıktan bahsederek, kestikleri eli gösterince konu farklı bir boyuta geçecek ve gerçekleri öğreneceklerdir.

Çin seddinin Taotie adı verilen fantastik canavarlardan korunmak için yapıldığı ve bu muazzam ordunun tek amacının bu olduğu gerçeği…

Fantastik Yaratıklara Karşı…

İlk taotei saldırısından spnra başrollerimiz William Garin (Matt Damon) ile Pero Tovar (Pedro Pascal) bir anda kendilerini tutsaklıktan savaşçılığa geçmiş bulacaklar ve hem kedin canlarını korumak ve hem de bu fantastik yaratıkların seddi geçerek yerleşim yerlerini yok etmelerini engellemeye çalışacaklardır.

Filmde en beğendiğim noktalar; muazzam bir düzene sahip ordunun savaş sırasındaki hareketleri ve birbirinden güzel görsel efektler…

Film Hakkında…

Film, Çin’in en büyük bütçeli filmi olma özelliği taşımaktadır. Çekimlerinin çoğu Çinde yapılsa da azımsanmayacak sayıda birçok sahne de Yeni Zelanda çekilmiştir.

Yapım: Çin, ABD

Yapım Yılı: 2016

Oyuncular: Matt Damon, Jing Tian, Pedro Pascal

Yönetmen: Yimou Zhang

Atalanta,

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here