Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı mı?

0
23

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı mı?

            Merhaba kadinnediyo.com ziyaretçileri Hamilelik sürecinde “saç boyatmanın zararları var mı?” sorusu en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Anne adayı pek çok kadın da, hamilelik sürecinde saç boyatmanın zararlı olup olmadığı konusunda merak içerisindedirler. Bu yazımızda biz de sizlere bu konu hakkında bilgi vermek isteriz…

Hamilelikte Saç Boyatma…

Saç bakım ve güzellik sırlarından birisidir saç boyatmak… Günümüzde birçok kadının tercih ettiği bu uygulamanın hamilelik sırasında zararlı olup olmadığı konusu ise hep bir muamma olarak devam etmektedir. Yapılan bazı araştırmalar göstermektedir ki; hamilelik esnasında saç boyatmanın ciddi etkileri olduğu ve istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir.

Öncelikle saç boyasının içeriğini bilmek gereklidir. Birçok saç boyası kimyasal ve amonyak içeriklidir ve gebelik sürecinde bu içeriğe sahip kalıcı boya kullanmak bebeğin ciddi bir riske girmesine neden olabilmektedir. Özellikle de bebeğin hızlı gelişiminin olduğu ilk 3 ay içerisinde kalıcı boya kullanımı düşük ve gelişiminin eksik kalması da dâhil olmak üzere ciddi riskler oluşturmaktadır.

Bir Diğer Tehlike Cilde Temas…

Saç boyalarının uygulanmasında boya cilde de temas ettiğinden emilim çok hızlı ve tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Bir diğer tehlike ise; saç açıcılardır. Saç açıcılar içeriğinde yoğun bir amonyak bulundurmaktadır. İşlem anında kullanılan amonyağın açığa çıkması solunum yolu ile anne adayına ve dolayısıyla bebeğe ulaşabilmektedir. Solunum yolu ile bebeğe ulaşan amonyak da bebeklerin ciddi zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Uzmanların saç boyatma konusunda önerileri hamilelik esnasında herhangi bir saç boyası veya açıcısı kullanılmaması şeklindedir. Ancak; saç boyasının kullanılmasına karar verilmesi halinde içeriğinde kimyasal ve amonyak bulunmayan ürünlerin tercih edilmesi, uygulama esnasında cilde temasından kaçınılması ve solunum yolu ile dahi vücudunuza nüfuz etmesine engel olmanızdır.

Teşekkürler.

Atalanta,

 

Bilgilendirme : Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurunuz. Sitedemizde yer alan bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmamaktadır. Bitkilerin kabul görülmüş faydalarından bahsedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here